Karta sieciowa (adapter) ethernet do laptopa cz.1

29-06-2020


Część I artykułu "Karta sieciowa ethernet do laptopa ".

Jest kilka sytuacji, w których będzie potrzebna karta sieciowa wpinana na port USB.

1. Jeśli chcesz połączyć się wciąż jednak niezawodnym połączeniem kablowym np. nowszym laptopem, który nie posiada już wbudowanego gniazda (złącza) ethernetowego (portu RJ-45).
2. Twoja karta sieciowa jest starsza, zbyt wolna i nie oferuje wystarczającej przepustowości "blokując" transfer danych sieciowych.
3. Z jakiegoś powodu chcesz skorzystać z zewnętrznej karty sieciowej (np. istniejąca jest już zesputa).

Na rynku spotkamy karty sieciowe ethernet w standardzie USB 2.0 (typowy, najpopularniejszy) i USB 3.0 (niebieska) oraz USB C-3.0 (najnowsza płaska końcówka USB).
Karty USB 2.0 oferują standard 10/100 Mbps zwany Fast Ethernet, który wystarczy nam większości przypadków. Gigabitowe ("SuperSpeed" ;-) karty przydadzą się dla szybkich sieci światłowodowych zapewniających dużą transmisję danych.
Na rynku znajdziemy szeroki wybór kart wśród producentów wytwarzających akcesoria/peryferia komputerowe. Będą to m.in.: Gembird/CableExpert, Unitek, Axyga, Lanberg, Ugreen, Belkin, Baseus, I-tec, Logilink...
Wśród producentów specjalizujących się typowo w produktach sieciowych znajdziemy karty EdiMax, TP-Link czy D-Link.

Dobrą kartę USB 2.0 Fast Ethernet nabędziemy już za kwotę ok. 50,00 zł (TP-LINK UE200), modele gigabitowe będą droższe i np. TP-LINK USB 3.0 (UE300) kosztować będzie około 80zł.

Jak podłączyć adapter ethernetowy do komputera?
Karta sieciowa składa się z kabelka z końcówką USB z jednej strony oraz modułu z kwadratową wtyczką w plastikowej obudowie.

Najpierw w prosty sposób podłączamy końcówkę z kablem z portem USB do gniazda komputera (tu musimy upewnić się że posiadamy w komputerze właściwą końcówkę. Nie będzie problemem kompatybilność wsteczna USB 3.0 do USB 2.0) jednak kartę na USB-C (jak na zdjęciu) przypniemy tylko do nowszych maszyn).
Mimo że większość urządzeń to produkty Plug&Play, jednak przygotujmy się na to, że czasem zaistniej potrzeba zainstalowania sterownika np. pod nowszy system operacyjny jak Windows10.
Następnie do modułu z kwadratowym otworem podłączamy kabel sieciowy z końcówką etherentową RJ-45 i w zasadzie...to wszystko.


#fastethernetadapter #kartasieciowaethernet #karta-rj-45 #fast-ethernet-adapter #SuperSpeed-ethernet-adapter #adaptereternetowy #gigabitethernet

Wkrótce - w kolejnej części artykułu lepiej przedstawimy przestawimy standardy szybkości kart ethernetowych i pokażemy konkretne modele produktowe.